Vinařství Tikveš
Úvod » Blog » Vinařství Tikveš – symbol makedonské vinařské tradice

Vinařství Tikveš – symbol makedonské vinařské tradice

V jednom z předchozích článků jsme se věnovali regionu Tikveš a dnes se podíváme na historii vinařství, kterému dal tento region jméno. Vinařství Tikveš totiž znáte z etiket mnoha našich vín.

První zmínka o vínu „Tikveš“ je z roku 1885, který je všeobecně považován za rok, kdy začala organizovaná produkce a prodej vína v S. Makedonii. Těsně před druhou světovou válkou se víno z produkce vinařství Tikveš dostává ve větším měřítku i za hranice a jeho výroba utěšeně roste.

Po válce přišlo i v Severní Makedonii (resp. tehdejší Jugoslávii) znárodnění zemědělských podniků. Pozitivem se snad dá označit to, že Tikveš se i díky sloučení s dalšími podniky stalo největším vinařským sklepem v jihovýchodní Evropě.

V roce 1956 vznikl archív vína Tikveš a to dokonce z iniciativy tehdejšího jugoslávského vládce Josipa Broze Tita. Ten byl přesvědčen, že stará „tikvešská“ vína z nejlepších sklizní by měla být uchovávána pro budoucí generace. Tato archivní vína jsou ukládána ve speciální místnosti ve vinném sklípku v obci Kavadarci.

Po pádu komunismu a obnovení samostatné Severní Makedonie dochází ve vinařství Tikveš k rozsáhlým modernizacím výroby a to brzy přináší výsledky.

V roce 2008 byl Tikveš vyhlášen jedním z 30 nejinovativnějších producentů vína na světě. A například v roce 2011 bylo víno „Bela Voda“ z roku 2010 oceněno jedním z nejslavnějších kritiků vín Robert M. Parkerem 94 body ze 100 možných. Podobného úspěchu dosáhlo víno „Bela Voda“ i v roce 2014.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

five × 4 =