Vinné hrozny
Úvod » Blog » Stručný úvod do světa odrůd vinné révy

Stručný úvod do světa odrůd vinné révy

I když všichni víme, že geografická lokalita určuje chuťové nuance vína, tak hlavní charakteristiku vína má na svědomí odrůda vinné révy.

Pro milovníky vína je důležitý také fakt, že mnohem snadněji si lze zapamatovat několik známých odrůd než všemožné zeměpisné názvy, které se mnohdy vyskytují na etiketách vín. Proto se také rozmohlo odrůdové značení vín.

Každý, kdo má rád víno, by měl být seznámen s nejznámějšími odrůdami, přinejmenším s některými jejich základními vlastnostmi.

My se dnes podíváme na několik z nich, jejichž zástupce také najdete v našem eshopu.

 

Cabernet Sauvignon

Tato odrůda dává seriózní červená vína, která mohou dozrát do jemné vznešenosti. Právě to je důvodem, proč je Cabernet Sauvignon nejrozšířenější odrůdou vína. Protože ale dozrává poměrně pozdě, daří se mu pouze v teplých klimatických podmínkách. V některých letech se může stát, že se ani nepovede dosáhnutí plné zralosti. Ještě, že Severní Makedonie je zemí slunce, kde je toto riziko minimální 🙂

V příznivých ročnících se v silné slupce jeho drobných tmavých bobulí výrazně koncentruje barva, aromatické látky a třísloviny. Pokud ale vinař umí víno dobře zpracovat, mohou vzniknout jedny z nejpozoruhodnějších červených vín s dlouhou životností.

Víno z odrůdy Cabernet Sauvignon chutnají po černém rybízu, cedrovém dřevu a mívají vyšší obsah tříslovin.

 

Cabernet Franc

Méně intenzivní, měkčí předchůdce Cabernetu Sauvignon je vzhledem ke svému časnému zrání hojně rozšířen na chladnějších a vlhčích půdách. Občas se pěstuje spolu s Merlotem, oproti kterému mu ale mnohem méně vadí chladné zimy.

Víno z odrůdy Cabernet Franc mívá listnaté podtóny, je osvěžující a zřídkakdy těžké.

Zástupce této odrůdy v našem eshopu: Cabernet Franc z vinařství Bovin

 

Syrah/Shiraz

U této odrůdy je asi nejvíce zřetelné, že v každé oblasti, kde se pěstuje, chutná jinak. Syrah/Shiraz je celosvětově velmi oblíbená odrůda vína, která má v každém stupni vyzrálosti vína pikantní řez v závěru.

Ve víně z odrůdy Syrah/Shiraz můžete cítit černý pepř, hořkou čokoládu a bývá bohaté na třísloviny.

Zástupce této odrůdy v našem eshopu: Syrah – Shiraz z vinařství Bovin

 

Merlot

Merlot je tradičním, o něco svěžejším, dužnatějším “parťákem” Cabernetu Sauvignon v kupážích. Zatímco v chladnějších letech dozrává snadněji než Cabernet Sauvignon, v teplejších ročnících z něj vznikají vína s vyšším obsahem alkoholu. Vzhledem k větším bobulím a tenčí slupce poskytuje vesměs opulentnější, méně tříslovitá vína.

Víno z odrůdy Merlot bývá buclaté, měkké a se švestkovými podtóny.

Zástupce této odrůdy v našem eshopu: Merlot z vinařství Bovin

 

Vranec

Vranec je typickou vinnou odrůdou ze Severní Makedonie. Už jsme se jí v Makedonském vinném zpravodaji věnovali dříve, proto vás nyní odkážeme na článek na našem webu Vranec – nejtypičtější balkánská odrůda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

8 + five =