Kostel sv. Javan, Ohridské jezero
Úvod » Blog » Ohridské jezero – perla Severní Makedonie

Ohridské jezero – perla Severní Makedonie

Je to doba dovolených a tak tentokrát nechme v našem článku víno vínem a podívejme se na jedno z nejkrásnějších míst Severní Makedonie, které stojí za to navštívit.

Ohridské jezero se nachází na jihozápadě Makedonie a prochází jím hranice s Albánií. Se svojí rozlohou 358 km2 je největším severomakedonským jezerem. Vyniká extrémně průzračnou vodou – vidět je prý až do hloubky 22 metrů! Pravda, až na dno nedohlédnete. To totiž leží v hloubce 290 metrů.

Výjimečné je i stáří tohoto jezera. Odhaduje se totiž na 3-4 miliony let a řadí se tak mezi nejstarší jezera na světě.

Zajímavostí je i to, že jezero nemá žádný viditelný přítok vody ve formě řeky nebo potoka. Voda se do něj dostává dosud neprobádanou sítí podzemních kanálů z jeskynního systému Galičica z výše položeného Prespanského jezera.

Ochridské jezero je ze všech stran obklopeno horami. Kam se podíváte, tam jsou výhledy, které vás doslova ohromí i ochromí najednou. Zvlášť, pokud milujete současný pohled na vodní hladinu a kopce. To je něco, za čím se na Ohridské jezero jezdí.

V jezeru najdete i spoustu endemických ryb. Tedy ryb, které nežijí nikde jinde na světě. Mezi nimi vynikají dva druhy pstruhů – letnica a belvica, které můžete i ochutnat v restauracích ve městech sousedících s jezerem.

Město Ohrid

Tím nejvýznamnějším je Ohrid, které dalo jezeru jméno. Během letních měsíců směřují do Ohridu záplavy turistů. Především ze zemí bývalé Jugoslávie. Pro západní návštěvníky ještě Ohrid objeven nebyl, díky čemuž si zachoval balkánský ráz, i když snaha vyrovnat se přímořským letoviskům je patrná na každém kroku.

Archeologický průzkum odhalil, že Ohrid je jedním z nejstarších osídlení v Evropě. Poprvé je jeho existence zmiňována v řeckých dokumentech z roku 353 př. n. l. V Ohridu najdete spoustu památek – nejznámější z nich, antické divadlo, je v provozu dodnes.

Další zajímavosti města je to, že za byzantské éry v něm bylo 365 kostelů – na každý den jeden. Mezi nimi je i asi nejznámější symbol města, malý kostelík sv. Jovan – Kaneo na útesu nad jezerem, který je snad nejfotogeničtějším objektem v širokém okolí (viz foto níže).

Ohridské jezero nabízí odpočinek pro všechny – ať už rádi trávíte dovolenou posedáváním po kavárnách, restauracích a nenáročnými procházkami podél vody nebo raději vyrazíte do kopců za výhledy, tady si určitě najdete to své. A stejně je nejlepší oba přístupy zmixovat 🙂

Autor fotky: Paul Williams – originálně publikováno na Flickru pod  názvem Church of Saint Jovan Kaneo, Ohrid, CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10000463

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

20 − one =